تاریخچه پلی استیشن

تاریخ پلی استیشن با پدر پلی استیشن یعنی Ken Kutaragi آغاز می‌شود. در سال ۱۹۸۴ کن کوتاراگی تحت تاثیر سیستم جی سونی قرار گرفت. این دستگاه که به عنوان یک ایستگاه کاری عمل می‌کرد توانایی پخش تلویزیونی ۳ بعدی با گرافیک بالا در لحظه را داشت. کوتاراگی با الهام از این دستگاه تصمیم به استفاده از گرافیک رایانه‌ای سه بعدی در سطح بالا را برای صنعت کنسول و بازی‌های ویدئویی گرفت.

در اوایل دهه ۹۰ مشخص شد که تکنولوژی CD-ROM به علت تجربه تاثیر‌گذار و همچنین صرفه بیشتر به نسبت کارتریج‌های گران قیمت در صنعت بازی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد شد. در سال بعد شرکت‌های مهمی چون فیلیپس، کامادور، سونی و پاناسونیک انواع CD-ROM های خود را روانه بازار کردند.

همکاری سونی با نینتندو

با وجود طرح و ایده‌ی عالی کوتاراگی، شرکت سونی حاضر به ساخت کنسول بازی نبود. زیرا مدیران این شرکت اعتقاد داشتند ورود به این مبحث می‌تواند اعتبار کارخانه آن‌ها را زیر سوال ببرد. زیرا که به این صنعت مانند یک اسباب‌بازی نگاه می‌کردند. با این حال با اصرار‌های کوتاراگی و تاکید او بر قدرت پردازش بالای کنسول مورد نظر او این شرکت تصمیم گرفت یک کنسول جداگانه به نام پلی استیشن ایجاد کند. معامله به این صورت به توافق رسید که شرکت سونی مجوز نرم‌افزار CD-ROM را بدهد، بخش DADc سونی رسانه‌های CD را تولید کند و شرکت بازی سازی مشهور نینتندو مجوز و تولید تمام کارتریج‌ها را حفظ کند.

نیتندو از این معامله خوشنود نبود و به همین علت با شرکت فیلیپس قراردادی جداگانه بست. این موضوع باعث خشم مدیر شرکت سونی و کوتاراگی شد. به همین علت این دو به ساخت دستگاه پلی استیشن مستقل شرکت سونی پرداختند. کوتاراگی اولین پلی استیشن سونی را با نام پلی استیشن ایکس(PS-X) به عنوان یادآوری خیانت نینتندو با استفاده از فناوری ۳۲ بیتی و گرافیک و صدای ۳ بعدی قدرتمند ایجاد کرد.

انواع کنسول‌های پلی استیشن

همانطور که پیشتر گفتیم از زمان ساخت پلی استیشن توسط شرکت سونی تا به حال ۴ مدل از این کنسول‌ها در بازار عرضه شدند که از قرار زیر هستند:

کنسول پلی استیشن ۱ (PlayStation One)

اولین کنسول پلی استیشن که امروزه با نام PS one شناخته می‌شود در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. در سال ۲۰۰۳ این کنسول با فروش ۱۲۰ میلیون نسخه تبدیل به اولین کنسول بازی در جهان شد.

کنسول پلی استیشن ۲ (PlayStation ۲)

دومین سری کنسول‌های پلی استیشن در سال ۲۰۰۰ در میان ششمین نسل کنسول‌های بازی ویدئویی ساخته و منتشر شد. این کنسول به عنوان موفق‌ترین کنسول‌های خانگی در جهان شناخته شد.

پلی استیشن ۳ (PlayStation ۳)

در سال ۲۰۰۶ در میان نسل هفتم کنسول‌های بازی و در رقابت با ایکس باکس ۳۶۰ مایکروسافت و Nintendo Wii سومین سری کنسول‌های بازی پلی استیشن وارد بازار شد. تا سال ۲۰۱۳ این کنسول بیش از ۸۰ میلیون نسخه در سرتاسر دنیا فروخت.

پلی استیشن ۴ (PlayStation ۴)

آخرین مدل از انواع کنسول‌های پلی استیشن شماره ۴ آن یعنی PS۴ است که در سال ۲۰۱۳ عرضه شد. این کنسول پلی استیشن به نسل هشتم کنسول‌های بازی ویدئویی تعلق دارد. این کنسول دارای امکانات بسیار زیادی است که در هیچ‌کدام از نسخه‌های قبلی آن دیده نشده بود. سایت سرگرمی انواع گیفت کارت‌های کنسول پلی استیشن را به دوستداران بازی رایانه‌ای عرضه می کند که انواع گیفت‌ کارت‌های پلی استیشن را در زیر می‌بینید.